Aktuálne dostupné dielaVýber z dielBio


(*24.4.1962, Poprad)
František Lipták vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Košiciach, odbor grafika a Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor divadelná scénografia. Od roku 1986 pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a v Poľsku. Je zakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro. Za posledných 15 rokov vytvoril okolo 90 inscenácií. Mnohé z nich boli ocenené na domácich aj zahraničných festivaloch.

Od roku 1991 sa venuje najmä filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmoch devätdesiatych rokov. S režisérom Martinom Šulíkom spolupracoval na filmoch Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis pictus, Zabíjačka, Krajinka, Slnečný Štát, Cigán. S režisérom Miroslavom Šindelkom na filme Vášnivý bozk. S Václavom Vorlíčkom na filme Vták Ohnivák. S Agnieszkou Holland na filmoch Tretí zázrak a Jánošík. Ďalej spolupracoval s Vladom Balcom na filme Haličské príbehy v réžii Dareka Jablonského. Za film Záhrada získal ocenenie Českej filmovej akadémie Český lev. Spolu s Dušanom Dušekom a Martinom Šulíkom spolupracoval na scenári k filmu Zabíjačka.

František Lipták ako scénograf vytvoril aj niekoľko úspešných inscenácií v Poľsku. V roku 2010 sa Teatro Tatro zúčastnilo Zimnej Kultúrnej Olympiády v kanadskom Vancouveri s projektom The Magical Theatrical Vending Machine. František Lipták sa rovnako venuje maľbe, ilustráciám a tvorbe plagátov. Má za sebou množstvo výstav doma i v zahraničí.

Diela v ponuke

Newsletter – buďte v obraze!

Odoberajte novinky len od svojich obľúbených autorov